HİZMETLER
Konvektor Isıtma/ Convector Heating


KONVEKTÖR ISITMA

Genellikle ısıtılacak ortamın döşeme içerisine konumlandırılan bu cihazların bir serpantini ve talebe göre serpantin arkasına yerleştirilen fan ile de cebri olarak ortam havasının sirkülasyonunun sağlandığı cihazlardır.

Yine talebe göre bu serpantin içerisinden kazandan gelen sıcak su geçirilirse ısıtma, chillerden gelen soğuk su geçirilirse soğutma yapılabilen cihazlardır. 

Fansız modelleri konveksiyon (yayılma) prensibi ile çalışırken sessiz olması sebebi ile konut konfor uygulamalarında tercih edilebilmektedir. 

Özellikle döşemeden tavana pencere uygulamalarının doğrultusu boyunca konumlandırılan konvektörler ısı transferinin maksimum olduğu bu bölgelerde bir hava perdesi oluşturarak konfor şartlarının sağlanmasında avantaj sağlamaktadır. 

Cihaz girişlerinde kullanılabilen ve genellikle on/off çalışan iki yollu motorlu vana bir termostat ile kontrol edilerek konfor şartları sağlanabilmektedir.  CONVECTOR HEATING


It is a system that provides forced circulation of ambient air by devices that have a serpentine and fan palaced behind the serpentine, placed on the floor of the environment to be heated.


Heating is performed if the hot water coming from the boiler is passed through this coil, and cooling is performed if the cold water from the chiller is passed.


Fanless models are preferred in residential comfort applications due to their being silent while working with the convection principle.


Especially convectors positioned along the direction of the windows from floor to ceiling provide advantage in providing comfort conditions by creating an air curtain in these regions where heat transfer is maximum.

 

The two-way motorized valve, which is used at the device entrances and generally works on / off, is controlled by a thermostat to providing the needed comfort.