HİZMETLER
Vantilatör/ Ventilator


VANTİLATÖR

Vantilatörler genel olarak havalandırma cihazları olarak bilinirler, bunun en temel sebebi bu cihazların önemli bir sıklıkta kapalı ortamların iklimlendirme işlemlerinde kullanılıyor olmalarıdır.

Vantilatörler, motorların soğutulması, zararlı gazların tahliyesi, tekstil atölyelerinde bulunan ütüleme sistemlerinde vakum oluşturulması, iç ortam ile dış ortam arasındaki ısı geçişinin engellenmesi (hava perdesi) gibi birçok uygulamada kullanılmaktadır. Basit anlamda bir enerji ile dönen çarklardan oluşan bu düzenek, hava aktarımında faaliyet gösterir. Hava akımı ve havanın yönlendirilmesinde vantilatör kullanımı gerekli olmaktadır. Havalandırma sistemlerinde de kullanılan vantilatörler, endüstriyel tip olarak adlandırılır.
Çalışma prensibine göre çeşitli adlarla anılan vantilatörler, kapalı alanların ihtiyaç duyduğu programa göre tercih edilir. Buna göre; aspiratör, fan, körük ve blower gibi tanımlamalar bulunmaktadır.VENTILATOR


Ventilators are generally known as ventilation devices, the main reason for this is that these devices are used frequently in air conditioning processes of indoor environments.

 

Ventilators are used in many applications such as cooling of motors, evacuation of harmful gases, creating vacuum in ironing systems in textile workshops, preventing heat transfer between indoor and outdoor (air curtain). In simple terms, this mechanism, consisting of rotating wheels with an energy, operates in air transfer.

Fans used in ventilation systems are called industrial types.

Ventilators, which have various names according to their working principle, are preferred according to the program required by the indoor areas. According to this; there are definitions such as aspirator, fan, blower and blower.